Máte strach? Podívejte se mu do očí!
„Není nic horšího a limitujícího než strach,“ řekl můj kamarád předtím, než si stoupl za mikrofon a před plným sálem unavených a znuděných posluchačů odpřednášel svoji esej tak, že se na konci zvedla vlna nadšení a potlesku. Je to člověk výrazně nesmělý, plachý, měl strach z uzavřených prostorů a projevů na veřejnosti. Ideální vlastnosti řečníka, nemyslíte? Stejně jako on, i vy můžete pohlédnout svému strachu do očí, chce to jen trochu odvahy a kuráže pustit se do boje. K mému kamarádovi se vrátíme později, až pochopíme, jak strach ovlivňuje celý náš život.
Jedním z faktorů ovlivňující strach jsou peníze. Když člověk peníze má, bere je jako samozřejmost. Ví, že má a může. Peníze mu dopřávají pocit svobody, sebevědomí, pomáhají mu realizovat jeho potřeby. Problém nastává, když člověk peníze nemá. Ztrácí sebevědomí, to se odrazí na jeho vzhledu, projevu, komunikaci, postoji, oblečení, má strach o svůj život, o budoucnost, zdraví… Pro druhé se stává tento člověk méněcenným. Z této situace by mu pomohlo jediné – peníze. Nebo ne? Strach a peníze spolu velice úzce souvisí a navzájem se ovlivňují. Pojďme se společně podívat, jaké jsou nejčastější typy strachu a jak je možné je řešit.
Strach z kritiky
Tento typ strachu známe všichni. Kritika je něco, co je všem lidem ihned dostupné, každý ji má na rozdávání, zdarma a vždy zaručeně objektivní, pravdivou. Nejčastější je kritika od rodiny a nejbližších. Ta má pochopitelně největší dopad na jedince a jeho mysl, zaseje do ní strach a obavy, kterých se bude obtížně zbavovat.
Rodiče často bezdůvodně kritizují své děti, snad pro vlastní nenaplněné touhy a sny. Neuvědomují si však ničivý dopad svých slov. Takto kritizované děti mají tendence k nižšímu sebevědomí, bojí se být aktivní, iniciativní, bojí se být sami sebou.
Určitě už jste si všimli, že „zloděj kritizuje okrádaného“. Pokud se kdosi rozhodne dostat na vaše pracovní místo, začne VÁS kritizovat, nezačne SE vzdělávat, chválit, ani poukazovat na vlastní úspěchy, znalosti. Jakmile chce politik získat nový úřad, začne špinit stávající funkcionáře. A funguje to výtečně. Tato kritika totiž vzbudí nejistotu a pochybnosti a osoba, které se to týká, se dostane pod tlak, bude více ve stresu, v nejistotě, bude snadněji chybovat, až brzy sama odejde nebo rezignuje.
Tento typ strachu se podařilo obchodníkům výborně zužitkovat. Módní svět má neustále nové kolekce, auta mají každý rok nové generace, šperky série, nábytek má nový design. Kdo to určuje? Výrobci. Zákazníci to bohužel nejsou. Nikdo přeci nechce mít zastaralé věci. Co by si o tom pomysleli lidé? Měli by jen další z mnoha důvodů, proč vás kritizovat.
Příznaky strachu z kritiky jsou tedy nejčastěji pocit méněcennosti, nedostatek sebevědomí, nejistota, nervozita, špatné a ustrašené držení těla, nevýrazná osobnost (člověk se bojí být sám sebou, i když objektivně nemá důvod). Příznaků, které tento strach doprovází, je mnoho, za nejdůležitější považuji změny osobnosti. Osobnosti chybí kouzlo, ztrácí schopnost rozhodovat, vyjádřit se přesně a prosazovat se.
Úzkostlivost, neschopnost myslet pozitivně
Vaše mysl je váš největší nepřítel (ale také může být váš největší přítel, chcete-li). Určitě to znáte, strach a obavy jsou tak zákeřné, že se jim těžko dokážete vyhnout. Úzkost a obava jsou výsledkem duševní nepohody, kterou způsobuje typická nerozhodnost. Jestliže se neustále trápíte strachem, nemůžete předpokládat, že vytvoříte něco velkého. Budete se muset rozhodnout, jak chcete žít. Za svůj život jste zodpovědní. Již jsem zde několikrát upozorňovala na to, že negativně smýšlející bytost škodí především sama sobě, negativní myšlenky a činy se jí vracejí jako bumerang a pro okolí není nijak přitažlivá. Člověk, který má otevřenou mysl, rovnou páteř a pozitivní myšlenky, vás vždy bude přitahovat více. Gesta, která doprovází obavy a strach, nejsou nijak přitažlivá, člověk se hrbí, je v křeči, třesou se mu ruce, mračí se. Člověk, který je šťastný a spokojený, vypadá od pohledu trochu jinak, přitažlivěji.
Strach související s láskou
Strach ze ztráty lásky je možné hledat v některých archetypech mužského i ženského chování. Osobně se domnívám, že muži odjakživa ženy „získávali“ příslibem krásna (dnes už to tedy není hliněná chýše, oheň, teplo a bezpečí, ale krásný dům, zahrada, šaty, auto, šperky…). Dříve muži získávali své budoucí ženy násilím, odtržením od rodiny, od stávajícího partnera, s příslibem lásky a krásna. Patrně z těchto dob v mužích zůstává zakořeněná nedůvěra k ostatním mužům, vědí, že jim jejich ženu mohou odloudit. I ženy si toto všechno velmi dobře uvědomují a více hlídají potenciální sokyně v okruhu partnera.
S tím také souvisí žárlivost. Žárlivost je vlastnost podezírat partnery z nevěry bez objektivních a rozumných důvodů. To je velký problém, který dokáže zničit nejedno manželství a partnerství. Druhů žárlivosti je několik, především těch stupňujících se. Není dobré brát ji na lehkou váhu. Pokud vás trápí žárlivost nepřiměřeně, vyhledejte odborníka.
Lásku nelze koupit, a přestože lze ženy obecně nalákat na krásno, nenechte se zmást. Ženy přilákáte svým stabilním a laskavým charakterem, upřímnou a otevřenou myslí (to je totiž vaše největší bohatství). Ženy odlišují takzvané potenciální a životní partnery. Životní partner je často naprosto odlišný od potenciálního partnera, s kterým žena tvořila pár předtím, než se rozhodla založit rodinu.
Žárlivost je záležitost fyzického těla a ve zdravém a fungujícím vztahu nemá místo, mějte o své partnery upřímný zájem a dovolte jim po vašem boku vzdělávat se, rozvíjet a stárnout.
Strach o zdraví
Proč se bojíte o své zdraví? Bojíte se stáří, smrti, bolesti? Zdraví je jeden z největších předpokladů kvalitního a naplňujícího života. Přesto, abychom o své zdraví skutečně pečovali, volíme jednodušší cestu – strach. Pokud máte strach z nějaké nemoci a budete často tyto obavy přiživovat, brzy na sobě začnete pozorovat první příznaky obávané choroby. Strach je hnací motor celého farmaceutického průmyslu. Po každé návštěvě lékaře odcházíte s taškou plnou léků, moha předpisy na vyšetření či odběry.
Cesta, jak z toho ven, je vyvarovat se několika vlastností, jako je například hypochondrie. Hypochondrie není přežitý termín ani výmysl, ale problém, který se dá řešit. Přestaňte mluvit o tom, co vás bolí, jaké máte příznaky, bolesti, nesnáze, a začněte svoji mysl řídit jiným směrem. Vymyšlená nemoc má stejný dopad jako ta skutečná, na to pozor. Snažte se odstranit příčiny svých potíží, jezte a pijte střídmě, cvičte a myslete v dobrém. Přestaňte číst o tom, kde kdo onemocněl a čím, neživte negativní myšlenky dobrovolně.
Strach ze ztráty zdraví se často projevuje u mužů, u nichž je vnímána tradiční role živitele. Bojí se, aby dokázali dostatečně zabezpečit své rodiny. Zde je třeba upozornit na to, že strach oslabuje, a riziko onemocnění se tím úměrně zvyšuje.
S tímto také úzce souvisí strach z přicházejícího stáří. Stáří se stalo noční můrou nás všech. Produktivní věk je limitován padesátým rokem, přestože největší duchovní růst je zhruba do šedesáti let. Myšlenky spojené se stářím a smrtí nás stresují, přemýšlíme, co je po smrti, jestli vůbec něco. Ať už je to s posmrtným životem jakkoliv, nevěřte ničemu, co vás spolehlivě dostane do nebe, nebo do pekla. Smrt je nevyhnutelná. Uvědomte si však, že život je energie, která nezaniká smrtí, ale dál se přemění.
Jednou zemřete i vy, a může to být zítra. Jediné, co by pro vás mělo být v tento moment důležité, je to, žít přesně tak, jako by tohle byl váš poslední den. Často se zde zmiňuji o teorii „posledního dne“. Žijte přesně tak, jako by byl každý den váš poslední. Člověk má tendence ze svých plánů a cílů postupně slevovat, velké emoce brzy vyprchají a vracíme se do pohodlného standardu. Snažte se udržet si pocit „posledního dne“ déle než novoroční předsevzetí.
Je třeba si uvědomit, že člověk je pohodlný. Svoji vlastní mysl nechává sabotovat negativními vlivy. Zamyslete se nad tím, proč se tak děje a co vás k tomu vede. Proč sabotujete svoje vlastní štěstí? Přestaňte se bát být sami sebou, přestaňte odkládat rozhodnutí a pracujte na sobě. Vyhýbejte se negativním osobám a vlivům. Vytvořte si pozitivní obranné mechanismy proti strachu. Podívejte se mu do očí a zjistíte více, než jste si jen dokázali představit.
A abychom nezapomněli na mého kamaráda. Naučil se rozpoznat svůj strach, upřímně se zamyslel, zjistil, co v něm strach vzbuzuje, kde se vzal a jaké má důsledky a od té doby na něm systematicky pracuje. Tvrdí, že nedopustí, aby někdo tak slabý, jako je strach, sabotoval celý jeho život.
Foto www.pixabay.com
Napsat komentář