0 [ ]

Peníze nebo život? Aneb První lekce finanční gramotnosti pro Váš lepší život

Peníze nebo život? Aneb První lekce finanční gramotnosti pro Váš lepší život

Peníze. Již tento pojem v mnoha z nás může vyvolat neblahé pocity nedostatku, strachu, nenaplnění. Naopak pro některé se peníze stávají zajímavým tématem ke konverzaci. Pojďme se tedy společně podívat, jak to ve skutečnosti s naší finanční gramotností a inteligencí je.

Mnoho z nás bylo rodiči přesvědčováno o tom, jak je důležité se dobře učit a mít samé jedničky, aby člověk získal dobré pracovní místo, byl bohatý a měl se dobře. Toto přesvědčení se drží jedinců zpravidla do prvního pracovního místa. Dobré známky ve škole bohužel nikomu nijak nezaručí, že bude v životě úspěšný, a často se pak stává, že jedničkářům šéfují trojkaři. Je to paradox; pracujete velice tvrdě, většinu dne i o víkendech, a přesto nemáte peníze. Jak je to možné?

I když nemáte dostatek peněz, koupíte si na hypotéku dům, na leasing nové auto a většinu věcí kolem sebe na půjčku. Tento způsob dlouhodobého zadlužování a nedostatku financí vás svede do kruhu, ze kterého se budete jen obtížně dostávat. Častokrát si ani neuvědomíte, že jste vlastně otroky peněz. Peníze nepracují pro vás, ale vy pro ně. Pracujete zhruba tři měsíce v roce zadarmo (ženy ještě více než muži), pro stát, a po zbytek roku své tvrdě vydřené peníze posíláte bankám, které si na úrocích vezmou své. Život vám uteče mezi prsty, většinu svého aktivního bytí jste věnovali budování snu vašeho šéfa, kterému na vás nijak nezáleží. Stát se o vás v důchodů nepostará a je troufalé se na to spoléhat. Je to složitá situace. Celý svůj aktivní život tvrdě pracujete pro stát, který se o vás slibuje postarat, ale nevěřte tomu. Situace dnešních důchodců je zoufalá a pravděpodobně se bude ještě výrazně zhoršovat.

Svoje peníze spoříte, vkládáte na spořicí účty, pravidelně na důchodové zhodnocení. Obrovský tlak ze strany bank a jiných peněžních ústavů je tak výrazný, že s minimálním úrokem směřujete všechny své úspory do rukou někoho, kdo je bude spravovat za vás. Zhodnocení během let je nepatrné, své peníze však dáváte pro hospodaření někomu jinému.

Finanční situace žen je téměř tragická. Polovina všech manželství končí rozvodem, což má za následek to, že v prvním roce po rozvodu klesne úroveň žen o neuvěřitelných 73 procent. Tím samozřejmě nejvíce trpí matky samoživitelky (a děti z rozvedených rodin, jejichž rodiče na ně odmítají platit), které jsou nuceny mít dvě tři práce, stát jim nijak nepomůže a situace je velice obtížná. Polovina všech žen nad padesát let je svobodná, tudíž finančně zodpovědná sama za sebe. Tři ze čtyř osob trvaje žijící v chudobě jsou ženy. Sedm z deseti žen pravděpodobně ve svém životě propadne chudobě. Jen dvacet procent žen je v důchodu zabezpečeno.

Nejsou to veselá čísla, přesto by nás neměla sklíčit, ale povzbudit ke změně. Ve většině domácností, manželství či partnerství, je za hospodaření s penězi zodpovědné 90 procent žen, přesto téměř 80 procent žen financím nerozumí.

Finance tradičně zajímají spíše muže než ženy. Ženy se často vlivem životních situací (těhotenství, mateřská, rodičovská dovolená) stávají finančně závislé na mužích a mají z financí strach. Je to bludný kruh, finance se pro nás stávají velkou neznámou, a tak více pracujeme a více šetříme, abychom nakonec zjistili, že takový přístup není nejlepší.

Osobně vždy varuji před životem na dluh. Ale nechápejte mne špatně, není dluh jako dluh. Jediný důvod, proč si půjčovat peníze, je ten, že chcete koupit nebo vytvořit nějaká aktiva. Pokud už dluh máte, postarejte se o to, aby ho za vás splácel někdo jiný. Nemám na mysli žádné vykořisťování ani jakékoliv nepřátelské jednání vůči druhým, ale čistě obchodní vztahy.

V příštím článku se společně podíváme na peníze trošku blíže, dnes bych však ještě ráda vysvětlila a připomněla dva pojmy, které, přestože jsou velmi známé, spousta z nás nebere nebo nechce brát na vědomí.

Aktiva a pasiva

Aktivum je takový prostředek, věc nebo činnost, díky které získáváte peníze nezávisle na své každodenní práci. Aktiva jsou nejčastěji:

  • Duševní vlastnictví – knihy, texty, písně, melodie, vámi sestavené programy, školení…
  • Materiální vlastnictví hmotné – věci, které vlastníte a máte z nich čistý zisk, například pronájmem, reklamním využitím a podobně (pozor zde na zaměňování s pasivy jako je auto, motorka, atd., pokud je tedy nepronajímáte)
  • Materiální vlastnictví nehmotné – domy, byty, pozemky, komerční prostory, bytové domy, kulturní památky a jiné

Pasivum

Pasivum je takový prostředek, věc, nebo činnost, díky které máte užitek jen vy, případně vaše rodina. Pasivum vám nepřináší žádné peníze, naopak je v hojném počtu ubírá. Patří sem všechny věci, které dnes a denně kupujeme pod tlakem reklamy, prodejců a promyšleného marketingu. Dům, auto, kolo, kabelka, kabát, kávovar, postel, hračky, prostě všechno, co vás napadne. Vše, čím se denně obklopujeme, zařazujeme do kolonky pasiv. Pokud z pasiva budete chtít udělat aktivum, budete s ním muset naložit tak, aby samo vydělávalo. Když si na hypotéku pořídíte dům, je to pasivum do té doby, než si v něm zřídíte prostory, které pronajmete – pak se díky tomu zařadí do kolonky aktiv a bude vám měsíčně vydělávat.

V příštích článcích se podíváme na několik zajímavých bodů a myšlenek, které vám pomohou zamyslet se nad penězi z trochu jiného úhlu.

Foto www.pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář

Připojit se

Redbag novinky každé ráno do mailu. Čtení na cestu do práce.

Tyto stránky využívají Cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s používáním Cookies.Zjistit víceOK, rozumím